Jak radzić sobie z emocjami, czyli o bestsellerowej serii „Self-regulation”
Tak, jako rodzice często dochodzimy do ściany. Co jednak, jeśli zamiast niegrzecznego dziecka zobaczymy obok siebie czułą istotę, która potrzebuje mądrego przewodnictwa, a w sobie – rodzica, który potrafi sam o siebie zadbać?
W prostych historiach o Lence i Kubie Agnieszka Stążka-Gawrysiak tłumaczy małym i dużym podstawy Self-Regulation – przekonującej i skutecznej metody pracy nad ludzkimi emocjami.
Self-Regulation – co to jest?
Powiedzmy to sobie od razu – to nie są książki o bezstresowym wychowaniu dzieci. Stres i napięcie są naturalną i nieodłączną częścią życia. Ale to od nas zależy już, jak sobie z nimi radzimy!
Metodę samoregulacji (Self-Regulation, w skrócie Self-Reg) opracował w drugiej dekadzie XXI wieku kanadyjski psycholog, prof. Stuart Shanker. Jej siłą jest prostota i obrazowość. No bo kto z nas nie czuje się czasem jak balon bez powietrza albo samochód bez paliwa?
Zarówno jako dzieci, jak i rodzice często doświadczamy chwil, kiedy emocje biorą nad nami górę. Bez względu na wiek bywa że płaczemy, podnosimy głos, domagamy się uwagi. Kiedy jednak obciążenie stresem ustępuje, potrafimy powiedzieć „przepraszam” i empatyzować z innymi. Jak to jest możliwe?
Czy dzieci są niegrzeczne?
Ludzie rodzą się w zasadzie bezbronni. Powolny rozwój kory mózgowej powoduje, że długo to emocje rządzą naszymi zachowaniami. Nie ma jednak emocji bez powodu, tak jak pójściem na skróty jest nazywanie dzieci niegrzecznymi.
Każda emocja ma swoje ukryte źródło – stresor – do którego możemy dojść, jeśli będziemy o swoich emocjach rozmawiać.
Metoda Self- Regulation daje narzędzia wglądu w emocje i przywracania utraconej równowagi. Zamiast tłumić symptomy i uczyć bezmyślnej samokontroli, zachęca do inwestowania energii w lepsze rozumienie tego, co nami powoduje. Przy zdrowym założeniu, że samoregulacja to trwający całe życie proces – a nie bieg na szybkość, na końcu którego czekają na nas puchar i fanfary!
Poznaj 7 kroków do spokoju
Seria Self-Regulation
Agnieszka Stążka-Gawrysiak wzięła na warsztat naukowe wywody prof. Shankera i na prostych, z życia wziętych przykładach opowiada, jak praktykować samoregulację na co dzień.
Bohaterką książek z serii Self-Regulation jest całkiem zwyczajna rodzina, w której dorasta młodsza siostra Lenka i starszy o kilka lat Kuba.
W trzech wydanych jak dotąd częściach cyklu znajdziecie:
- Krótkie historie do wspólnego, rodzinnego czytania – jest tu cała proza życia dorosłych. Złożony przez Kubę helikopter z klocków Lego przypadkiem trafia w ręce Lenki i upada na podłogę. Na placu zabaw także przypadkiem ktoś podkłada Lence nogę. Wieczorna kolacja nieoczekiwanie przeradza się w kłótnię o kolor kubka. Identyfikacja z bohaterami gwarantowana!
- Modelowe reakcje dorosłych – tak, chcielibyśmy, żeby tak zawsze wyglądał świat. Mama i tata spokojnym głosem pytają dzieci, czy są zmęczone i jakie emocje doprowadziły je do tego dramatu. Pani w przedszkolu odnajduje przyczynę wiercenia się Antka przy czytaniu i znajduje na to genialną receptę – bujany fotel. Nie chodzi o to, żeby pokazywać niedościgniony ideał – ale wskazywać, czym możemy się inspirować!
- Podążające za tekstem ilustracje – rysunek pustego baku paliwa czy mina Kuby na widok rozwalonego helikoptera wywołają bezcenne uśmiechy na młodych buziach. Anna Teodorczyk wie, jak to robić!
- Fachowe komentarze dla rodziców – a kiedy wieczorne czytanie dobiegnie końca, a w pokoju dzieci zgaśnie światło, warto dowiedzieć się, co neurologia i psychologia mają do powiedzenia na temat opisanych w historiach wydarzeń. Każdy rozdział wzbogacony jest o takie wspierające rodziców i opiekunów analizy.
O autorce
Agnieszka Stążka-Gawrysiak jest coachką, coachką kryzysową i mentorką, twórczynią popularnego bloga Dylematki.pl, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami wieloletniej pracy z mamami zmagającymi się ze złością, stresem i kryzysem. A do tego wszystkiego wysoce wrażliwą, ale szczęśliwą mamą trójki dzieci!
Jej życiową pasją i powołaniem stało się popularyzowanie metody Self-Reg w Polsce. W 2018 roku jako pierwsza osoba w Polsce otrzymała certyfikat Facylitatora Self-Reg, wieńczący dwa szkolenia w kanadyjskim ośrodku MEHRIT, założonym przez prof. Shankera.
Seria Self-Regulation obejmuje:
- Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę – tom wprowadza w podstawy Self-Reg i obejmuje 7 historii Lenki i Kuby z okresu przedszkolnego. Dla dzieci w wieku 3-5 lat.
- Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Nie ma niegrzecznych dzieci – uzupełnienie I tomu z siedmioma dodatkowymi historiami, które można czytać jako odrębną całość. Tom stworzony we współpracy z Jagodą Sikorą – psychologiem dziecięcym i facylitatorką Self-Reg. Dla dzieci w wieku 6-8 lat.
- Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Szkolne wyzwania – Lenka i Kuba idą do szkoły, w ich świat wkraczają z impetem ekrany, a do tego pandemia koronawirusa na jakiś czas zamyka wszystkich w domu. Tom współtworzyła Jagoda Sikora. Dla dzieci w wieku 6-8 lat.
- Opowieści dla dzieci o tym, jak się lubić w świecie pełnym różnic – Razem z przedszkolakami Kubą i Lenką oraz ich przyjaciółmi poznacie historie, które pokazują, że każdy jest inny. I choć w pierwszej chwili może to wywoływać niepokój, nie musi utrudniać porozumienia. PREMEIRA JUŻ W 17 MAJA 2023!
Jak wspierać dziecko (i siebie) w głębszym przeżywaniu emocji?
Agnieszka stworzyła dla mnie przestrzeń pełną szacunku, w której byłam wysłuchana, cokolwiek bym nie powiedziała –
napisała jedna z uczestniczek szkoleń prowadzonych przez autorkę serii.
Te słowa śmiało można by odnieść do książek z serii Self-Regulation. To przestrzeń komunikacji dzieci i rodziców z własnymi emocjami. A także opowieści, które pomogą zbudować Wam głębsze relacje ze swoimi dziećmi!