Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?
Spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne na każdym etapie dorastania. Dzięki wspólnej zabawie rodzic i dziecko mogą się uczyć nowych rzeczy i rozwijać umiejętności, ale i lepiej nawzajem się poznać. Bardzo często brakuje jednak pomysłów na kreatywne zajęcia, dzięki którym ani rodzic, ani dziecko nie będą się nudzić.
W Znaku Emotikon przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji aktywności, które łączą w sobie czytanie z nabywaniem nowych zdolności – na kanapie i przy biurku, ale też w kuchni i w ogrodzie!
Zainspiruj dziecko do zabawy razem z serią „Rosnę i Poznaję Świat z Bolkiem i Lolkiem”
Wspólne czytanie i zabawa mogą stać się jeszcze ciekawsze, jeśli zarówno dziecko, jak i rodzic będą mogli spędzić czas ze swoimi ulubionymi bohaterami. Bolek i Lolek to kultowe postacie stworzone przez Władysława Nehrebeckiego, które łączą pokolenia dzięki nowej serii „Rosnę i Poznaję Świat z Bolkiem i Lolkiem”! Na kartach opowiadań autorstwa Joanny Olech, Justyny Bednarek i Liliany Fabisińskiej bohaterowie ci powracają z nowymi przygodami, które zainspirują dzieci nie tylko do czytania, ale też do zabawy i odkrywania świata.
W książeczkach z serii „Rosnę z Bolkiem i Lolkiem” czekają poszukiwania skarbu, spotkania z piratami oraz podróże do niesamowitych miejsc podczas zabawy na dywanie. Natomiast opowiadania z serii „Poznaję Świat z Bolkiem i Lolkiem” zabiorą dzieci w wyjątkowe miejsca: nad Bałtyk, w Tatry oraz do lasu. Przygody te zapewnią ciekawie spędzony czas z książką, ale i zainspirują do odkrywania otaczającego nas świata. Być może wspólne czytanie zachęci Was do wyruszenia na wycieczkę, podczas której sami przyjrzycie się mrowisku, poszukacie bursztynu lub spróbujecie góralskich przysmaków!
Każda przygoda z książką kończy się nagrodą – wyjątkową odznaką!
W kuchni razem z Nieoficjalną książką kucharską Hogwartu dla młodych czarownic i czarodziejów
Wspólne gotowanie z dzieckiem to jednocześnie czas zabawy, wygłupów oraz zdobywania umiejętności, które przydadzą się każdemu maluchowi w dorosłym życiu. W kuchni można nie tylko nauczyć się, jak wbijać jajka i mieszać składniki! Podczas wspólnego pichcenia dziecko poznaje różne akcesoria i dowiaduje się, w jaki sposób ich używać. Jakie przepisy najlepiej sprawdzą się podczas gotowania z dzieckiem? Oczywiście te z Nieoficjalnej książki kucharskiej Hogwartu!
Przepiśnik z magicznego świata Harry’ego Pottera to doskonały przewodnik do kuchni dla tych, którzy nie są jeszcze oswojeni z jej tajemnicami. Książka zawiera przepisy na czarodziejskie dania, do których nie jest potrzebna magia. W środku znajdziesz receptury na bułeczki z Bath, czy samokroczocą tartę z kremem, ale nie brakuje też podpowiedzi, jak przygotować paszteciki dyniowe i smaczną mugolską pizzę!
Książka będzie prawdziwą gratką zarówno dla prawdziwych fanów świata czarodziejów, jak i dla tych, którzy chcą poznać nowe przepisy i wprowadzić je do swojej kuchni.
W ogrodzie razem z Sadź, uprawiaj i baw się dobrze
Wspólne spędzanie czasu wśród zieleni to doskonały pomysł na zabawę, szczególnie w cieplejszych porach roku. Relaks na świeżym powietrzu jak nic innego pozwala oderwać się od ekranów smartfonów i telewizorów.
Bawiąc się w ogrodzie, dziecko poznaje nasz świat od podszewki i uczy się szacunku do natury: drzew, roślin oraz najmniejszych żyjących stworzeń, które mimo niewielkich rozmiarów są ważne dla ekosystemu. Nauka przez zabawę wśród ogrodowych narzędzi, ziemi i wody jest też doskonałą okazją do tego, aby nauczyć dziecko, jak dbać o ogród!
Książka Sadź, uprawiaj i baw się dobrze to idealny przewodnik dla dzieci i ich rodziców, poszukujących sposobów na kreatywną zabawę w ogrodzie. W środku znaleźć można instrukcje, dzięki którym dowiecie się, jak wyhodować własne drzewko awokado czy krzak pomidorów oraz jak zbudować domek dla rodziny biedronek. A wszystko to opatrzone wyjątkowymi ilustracjami!
Przy biurku razem z Kaligrafią
Przy biurku też można się dobrze bawić, a kaligrafia wcale nie musi być nudna! Nauka pięknego pisania okazuje się fantastyczną przygodą zarówno dla starszych, jak i dla młodszych. Jest to sztuka, która pomaga poprawić koncentrację i pobudzić wyobraźnię, bo pozwala zyskać całkiem nowy sposób patrzenia na litery. Jest to więc doskonała propozycja na wspólne popołudnie, szczególnie gdy na dworze pada deszcz!
Dzięki książce Kaligrafia Grzegorza Barasińskiego przekonasz się, że sztuka pisania jest dla każdego! W środku znajdziesz kreatywne ćwiczenia na kaligrafowanie, dzięki którym zarówno rodzic, jak i dziecko mogą nauczyć się czegoś nowego, jednocześnie dobrze się bawiąc!
Zdobyte umiejętności przydadzą się nie tylko do prowadzenia zeszytów. Można je wykorzystać przy przygotowywaniu plakatów, pisaniu listów, zaproszeń urodzinowych czy pocztówek!
Przygotowania do szkoły razem ze Sketchnotingiem
Umiejętność sporządzania dobrych notatek okazuje się przydatna już podczas pierwszych lat spędzonych w szkolnej ławce. Dlatego też warto pokazać dziecku, że każdy sposób na naukę może być dobry, a rysowanie własnych oznaczeń i symboli tylko ułatwi znajdywanie i zapamiętywanie informacji. W wypracowaniu własnego systemu notowania poprzez dobrą zabawę przy biurku pomoże Sketchnoting!
W swojej książce Agnieszka Jachymek pokazuje, że robienie notatek do szkoły może być wspaniałą rozrywką. Dzięki profesjonalnym poradom sprawdzisz razem z dzieckiem, jak dobrze wykorzystywać kredki i pisaki, aby tworzyć oznaczenia za pomocą kolorów. Proste instrukcje pomogą też w tworzeniu własnych rysunków wskazujących, co jest ważne i na co warto zwrócić uwagę podczas nauki!
Nowe umiejętności z pewnością będzie można wykorzystać nie tylko w szkole, lecz także podczas tworzenia listy zakupów!
Na kanapie razem z Detektywem Rusinkiem
Nic tak nie odpręża jak wspólny relaks na kanapie! Podczas odpoczynku wcale nie trzeba włączać telewizora, bo z ogromną dawką wiedzy czeka na Was Detektyw Rusinek. Wystarczy chwycić jedną z jego książek, aby po chwili uzyskać odpowiedź na jedno z najbardziej nurtujących pytań, a przy okazji być może dowiedzieć się czegoś o sobie (a nawet o swoich przodkach) lub wyruszyć w fascynującą podróż dookoła świata.
Co oznacza moje nazwisko? A skąd wzięła się nazwa naszej miejscowości? To tylko niektóre tajemnice, które można rozwiązać podczas wspólnego popołudnia z książkami Michała Rusinka. Są to ilustrowane pozycje pełne humoru i wiedzy – nie tylko na temat słów i ich pochodzenia, lecz także na temat otaczającego nas świata.
W serii „Detektyw Rusinek” ukazały się: Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach, Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości, Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych, Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie, Psia skrętka, czyli przewodnik po dziecięcych przekleństwach, Chuligator, czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach oraz Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka i Wierszyki rodzinne.