Jak być prawdziwym mężczyzną
Stuart Scott
Inspirująca, uroczo rymowana i zabawna historia, która mierzy się ze stereotypowymi wzorcami męskości, ucząc rodziców, jak wychować odważnych, pewnych siebie i szczęśliwych chłopców. A chłopcom pokazując jak szczerze wyrażać siebie i swoje emocje oraz podążać własnymi ścieżkami.
„Wikingowie to byli wprost okropni brutale,
co walili się ciągle po łbach.
Wtedy bycie mężczyzną oznaczało po prostu,
że wzbudzało się w innych strach.
Choć walczyli zaciekle całe dnie oraz noce,
choć walczyli osobno i wspólnie,
myślę, że Wikingowie mimo wszystko nie byli
mężczyznami dobrymi szczególnie.
Czas najwyższy na zmianę, dziś są inne sposoby,
by mężczyzną prawdziwym się stać.
Czas, by zmienić nawyki i by to, co najlepsze,
w sobie odkryć i innym to dać”.
Jak być prawdziwym mężczyzną? – manifest dla nowego pokolenia chłopców:
- Okazuj emocje i uczucia.
- Bądź uprzejmy i pomocny.
- Ubieraj się, jak chcesz (nawet na różowo!).
- Rób to, co kochasz, co sprawia ci przyjemność.
Bądź po prostu dobrym człowiekiem, a wtedy będziesz najlepszym mężczyzną na świecie!
O autorze
Scott Stuart jest pisarzem, ilustratorem i projektantem, który nadal ogląda filmy dla dzieci, gdy jego syna nie ma w pobliżu. Pasjonuje się obalaniem stereotypów związanych z płcią i pokazywaniem dzieciom, jak ważne jest umieć okazywać uczucia, podążać własną, niepowtarzalną ścieżką. Historie Scotta i jego podnosząca na duchu obecność w Internecie przyciągnęły ponad 250 000 obserwujących i 8 milionów polubień na TikTok. Własna ścieżka Scotta doprowadziła go do szeregu pasji, w tym rugby, tańca, rodeo o północy i karaoke. Odwiedź Scotta na jego profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/scottcreates/.
Jak radzić sobie z lękiem przed oceną dziecka, lękiem przed tym, że nie wpisuje się w oczekiwania innych? – podpowiada Scott Stuart
Po pierwsze przyjrzyj się swoim strachom, emocjom – skąd pochodzą, jakie jest ich źródło? Gdy syn chce nosić sukienki, łatwo jest powiedzieć nie. Ale warto zatrzymać się i przyjrzeć. Ja wiedziałem, skąd jest moje poczucie dyskomfortu. Po drugie, stwórz bezpieczną przestrzeń, w której dziecko może siebie swobodnie wyrażać – może to być czas dziecka z innym dorosłym, niż my (jeśli dla nas to początkowo problem), mogą to być zajęcia teatralne, spotkania z przyjacielem. Danie mu poczucia, że możesz być, kim chcesz, bez presji oceny. W naszym domu mamy taką tradycję, rytuał – opowiadam synkowi o sytuacji z przeszłości, kiedy byłem oceniany, gdy nie umiałem sobie z czymś poradzić, gdy nie umiałem się przebić. A potem robimy rundę „zapytaj tatę, o co tylko chcesz” – zawsze pomiędzy błahymi pytaniami przewija się perełka, coś głębokiego, co go nurtuje w środku.
Więcej przeczytasz w wywiadzie: https://ladnebebe.pl/moj-syn-w-sukience-elzy-ksiazki-dla-dzieci/
Recenzje od nie tylko prawdziwych mężczyzn:
Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna? Powinien walczyć, to jasne, ale o słuszne sprawy i nie mieczem czy szablą, ale na przykład chodząc na manifestacje w obronie słabszych. Powinien być silny, żeby pomagać innym.
Powinien być odważny, żeby mieć odwagę powiedzieć „przepraszam” i umieć się przyznać do strachu. Powinien też umieć okazywać uczucia. I powinien być wolny, żeby móc sobie wybrać taki sposób na życie, jaki mu najbardziej odpowiada. Wtedy będzie szczęśliwy. Do tego przekonuje nas Scott Stuart, ojciec małego mężczyzny.
Michał Rusinek, tłumacz o bardzo kolorowym cieniu
„Jak być prawdziwym mężczyzną” to inspirująca i zabawna historia, w której autor rozprawia się z archetypowymi wzorcami męskości, pokazując jak wspierać dzieci w ich wyborach i wychować pewnych siebie chłopców.
Michał Żebrowski
Czas na książkę, która może komuś zmienić żyćko.
Wojciech Szot/Zdaniemszota.pl